петак, 21. фебруар 2025.
sren
Početna / AKTUELNO / EVROPA I MIGRANTI / Melonijev sporazum o migraciji sa Albanijom ponovo nije uspeo

Melonijev sporazum o migraciji sa Albanijom ponovo nije uspeo

Autori: Alessia Peretti i Nicoletta Ionta; Izvor: Euractiv; Foto: EPA-EFE/Angelo Carconi

3 februar 2025.godine – Odluke sudija podstiču nezadovoljstvo unutar vlade, koja se sada suočava sa istragom zbog nedavne repatrijacije libijskog ratnog vođe Almasrija, optuženog od strane Međunarodnog krivičnog suda (MKS).

Migracioni sporazum između Italije i Albanije naišao je na još jednu prepreku nakon što je sud u Rimu ponovo naložio vraćanje migranata.

U ponedeljak je italijanska mornarica spasila 49 migranata na moru i prebacila ih u albansku luku Šenđin u skladu sa italijansko-albanskim migrantskim protokolom.

U petak uveče, Apelacioni sud u Rimu odbio je da potvrdi njihovo zadržavanje, što je značilo da su preostala 43 migranta vraćena u Italiju u subotu. Šestoro je već bilo vraćeno u Italiju po dolasku u Albaniju jer su bili maloletni ili lošeg zdravstvenog stanja.

Međunarodna organizacija za migracije (IOM), agencija povezana sa UN-om, zadužena za preliminarnu procenu migranata na osnovu medicinskih pregleda, ovog puta je bila upadljivo odsutna, prema navodima poslanika Demokratske partije koji su otputovali u Albaniju kako bi prisustvovali dolasku migranata.

Sud je sledio odluku nižeg suda iz oktobra, koji je slučaj uputio Sudu pravde EU na konačnu odluku, koja se očekuje 25. februara.

Očekivan udarac na nivou EU

Italijanski sudije su presudile da slanje migranata u Albaniju krši odluku Suda pravde EU, prema kojoj države članice moraju proceniti bezbednost zemlje u celini.

Presuda doneta u petak dolazi u trenutku kada italijansko-albanski sporazum trpi niz udaraca i suočava se sa stalnim preprekama od samog početka – baš kao što se dogodilo u oktobru i novembru, kada su dve druge grupe tražilaca azila vraćene u Italiju.

Nakon sudskih neuspeha, vlada je 11. januara pokušala da preokrene situaciju.

Od kada je sporazum stupio na snagu, nijednom migrantu prebačenom u Albaniju nije potvrđeno zadržavanje – svi su vraćeni u Italiju.

Procena troškova za petogodišnji period, uključujući izgradnju, upravljanje osobljem, putne troškove, dnevnice, smeštaj policije i angažovanje novih sudija, iznosi 653,5 miliona evra.

Pogledajte još

Budimpeštanski proces i napori Srbije u sprečavanju migracije

Autor: Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila; Foto: RTV, MUP 12 novembar, 2024 Iako …