недеља, 22. децембар 2024.
sren
Početna / PRESS / DRUGI PIŠU / Borba Meloni sa sudovima oko premeštanja migranata se zaoštrava
Kako se vlada suprotstavlja sudskim odlukama, rastu zabrinutosti zbog političkog uplitanja i pretnji nezavisnosti pravosuđa, što izaziva uzbunu i u Italiji i na međunarodnom nivou. [ENG: EPA-EFE/DONATO FASANO]

Borba Meloni sa sudovima oko premeštanja migranata se zaoštrava

,,Ovo je zlonameran i podmukao napad na autonomiju i nezavisnost svakog sudije.“

Alessia Peretti; EURACTIV.it; 23 oktobar, 2024; Euractiv je deo projekta Trust; Fotografija: Kako se vlada suprotstavlja sudskim odlukama, rastu zabrinutosti zbog političkog uplitanja i pretnji nezavisnosti pravosuđa, što izaziva uzbunu i u Italiji i na međunarodnom nivou. [EPA-EFE/DONATO FASANO]

Napetosti između vlade italijanske premijerke Đorđe Meloni i pravosuđa oko sporazuma o migraciji između Italije i Albanije dostigle su novi vrhunac, dok je nadzorno telo Saveta Evrope za rasizam osudilo ponašanje vlade zbog potkopavanja pravosuđa.

Kako se vlada suprotstavlja sudskim odlukama, rastu zabrinutosti zbog političkog uplitanja i pretnji nezavisnosti pravosuđa, što izaziva uzbunu i u Italiji i na međunarodnom nivou.

Ovaj sukob je značajno eskalirao ove sedmice i čini se da je dostigao vrhunac, istakla je Angela Arbore, članica Centralnog izvršnog odbora italijanskog Nacionalnog udruženja sudija (ANM).

,,Ovo su borbe u kojima ne želimo da učestvujemo“, rekla je Arbore za Euractiv.

Arbore je opisala situaciju kao ,,ne samo pretnju pravosuđu, već društvu u celini“, naglašavajući da pritisak na sudije raste kako vlada povećava ulog u ovoj neprekidnoj borbi.

Sukob je usledio nakon nedavne presude rimskog suda, koja se pozvala na odluku Evropskog suda pravde kojom je poništena deportacija 12 tražilaca azila prema novom modelu Italija-Albanija.

Odluka suda izazvala je oštre kritike vlade, koja je optužila delove pravosuđa za ,,pristrasnost“ i ,,opstrukciju“ njenih politika.

Arbore je pojasnila da se od sudija ,,ne može tražiti, kao što su neki vladini zvaničnici sugerisali, da sarađuju sa izvršnom vlašću.“

,,Ne primamo direktive od političkih moćnika; primenjujemo zakon. Djelovati drugačije značilo bi izdati našu zakletvu Ustavu,“ dodala je Arbore.

Vlada je odgovorila na presudu dekretom u poslednjem trenutku u ponedeljak, nadajući se da će zaobići nedavnu presudu rimskog suda i EU Suda pravde, koji su osporili njen model migracijskog outsourcinga sa Albanijom.

Međutim, prema Stefanu Musolinu, zameniku javnog tužioca Ređo Kalabrije i nacionalnom sekretaru Demokratske magistrature, udruženja koje je deo ANM-a, dekret nije rešio suštinsko pitanje.

Govoreći za Euractiv, Musolino je naglasio da, iako vlada može doneti nove nacionalne zakone, ,,uvek postoji drugi zakon – evropski zakon – koji je nadnacionalan i ima prednost nad nacionalnim zakonodavstvom“.

U utorak je Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI), telo Saveta Evrope za praćenje rasizma, osudilo ,,neprikladne kritike usmerene na potkopavanje autoriteta pojedinih sudija koji donose odluke u slučajevima migracija“ u Italiji, upozorivši da je nezavisnost pravosuđa ugrožena.

U svom izveštaju, ECRI je pozvao vlasti da ,,poštuju, štite i promovišu nezavisnost i nepristrasnost sudija koji se bave slučajevima migracija”.

Musolino je takođe istakao tešku poziciju u kojoj se danas nalaze sudije za migracije.

,,Zamislite kakav spokoj sudija za migracije mora imati prilikom donošenja odluka, uhvaćen između obaveze primene evropskog prava i pritiska vlade za donošenje presuda koje su u skladu sa njenim ciljevima, bez obzira na njihovu usklađenost sa evropskim propisima,“ rekao je.

Upozorio je da italijanska vlada zamišlja institucionalni odnos između politike i pravosuđa ,,sličniji neliberalnim demokratijama poput Mađarske nego modernoj državi.”

U središtu sukoba je sudija, od koga se traži ,,da u suštini negira svoju ulogu i služi političkim ciljevima vlade u pitanjima migracija.“

Musolino je dodao da ,,sa simboličnim zakonima“ kao što je dekret donet u ponedeljak, za koji veruje da neće rešiti problem, ,,ostaju sudije koje su izložene“, jer su one te koje se na kraju suočavaju sa posledicama svojih odluka.

,,Ovo je do sada bio slučaj,“ rekao je Musolino, ukazujući na to da su sudije za migracije koje su donosile presude koje nisu u skladu sa preferencijama vlade bile izložene intenzivnom medijskom pritisku.

,,Ovo je zlonameran i podmukao napad na autonomiju i nezavisnost svakog sudije,“ dodao je Musolino.

(Alessia Peretti | Euractiv.it)

Pogledajte još

Evropa mora da okonča represiju nad braniocima ljudskih prava koji pomažu izbeglicama, tražiocima azila i migrantima

Izvor: Council of Europe Foto: IMAGO/photothek   Strazbur, 22. februar 2024 – „Širom Evrope pojedinci …