Foto: Radio-televizija Vojvodine, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije
12 novembar, 2024 – Iako naši podaci sa terena i zvanični podaci mađarske policije govore da je u poslednjih 7 dana 800 lica poreklom iz Avganistana, Sirije, Turske, Iraka, Pakistana, sprečeno u prelasku granice sa Mađarskom i pushbackovano od strane mađarske policije nazad u Srbiju, na poslednjem susretu Ministara unutrašnjih poslova Srbije i Mađarske, ministar Dačić je izjavio da su iregularne migracije ka Mađarskoj zaustavljene. Kada je reč o iregularnim migracijama, mi smo sa Mađarskom uspeli gotovo potpuno da zaustavimo tok ilegalne migracije prema Mađarskoj… “ istakao je Dačić.
Dačić je u okviru Budimpeštanskog procesa (Budimpeštanske ministarske konferencije) koji se održao 11. novembra 2024. godine u Mađarskoj, naglasio da je jedna od prioritetnih aktivnosti MUP-a Srbije kreiranje strategije za stvaranje bezbednije rute kretanja migranata i uspostavljanje efikasnog sistema povratka stranih državljana koji ne ispunjavaju, ili više ne ispunjavaju uslove za legalan boravak na teritoriji Republike Srbije.
Već u utorak, 12. novembra 2024. godine, dan nakon ovog sastanka, broj sprečenih i pushbackpvanih migranata iz Mađarske u Srbiju je drastično pao u odnosu na prethodne dane, te je oko 20 lica sprečeno da pređu zaštitnu ogradu, ili uđu u teretnim prikolicama kamiona na teritoriju Mađarske, dok je već sledećeg dana, 13. novembra, uhvaćeno i sprečeno preko 100 lica.
Na terenu, među meštanima u mestima duž srpske granice sa Mađarskom preovladava utisak da više nema migranata, a novi karakter krijumčarenja koji podrazumeva znatno kraće zadržavanje migranata u graničnom šumskom pojasu duž granice su uticali na percepciju građana o prisutnosti migranata, jer građani više ne uočavaju kretanje lica u lokalnoj zajednici. U dubinama šuma koje okružuju Suboticu (od Kelebijske, Makove sedmice preko Radanovačke šume i Tresetišta), svake noći od 12h do 3h ujutro, više desetina lica pokušava da pređe kroz ogradu, boraveći nekoliko sati u privremenim “squotovima”, lokacije do koje automobili dovoze grupe iz pravca Beograda, te se odakle, peške sa krijumčarima upućuju do zaštitne ograde, koju krijumčari potom seku za prolaz u Mađarsku.
Saradnja srpske policije, Frontexa i mađarske policije u sprečavanju lica da pređu je očigledna na terenu, posebno u šumi Tresetište, gde redovno patroliraju, dojavljuju jedni drugima o kretanju lica koji potencijalno mogu biti migranti, te nakon dojave, pripadnici MUP-a pronalaze i maricama odvoze lica u policijsku stanicu i potom relociraju na jug zemlje, što se sada već može jasno utvrditi kao redovna praksa koja je obeležila ovu godinu.