Tekst: APC Foto: APC
Tutin, 30. avgust 2019. – U okviru integracijske podrške koju pruža Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azil (APC/CZA), naš tim pravnika i socijalnih radnika pomaže azilantima i izbeglicama u procesu zapošljavanja u lokalnoj sredini, a u okviru programa „Support to asylum seekers and persons granted protection in entering the labor market” u Srbiji, koji finansira Švajcarska Konfederacija, Državni sekretarijat za migracije (SEM).
U Tutinu je nedavno četvoro izbeglica uz našu pravnu i socijalno integracijsku pomoć dobilo radnu dozvolu, oslobođeno od administrativnih taksi, pripremljeno za proces pronalaženja poslodavca i počelo da radi u lokalnoj sredini u kojoj trenutno žive.
Naša organizacija intenzivno sarađuje sa Nacionalnom službom za zapošljavanje u Tutinu, gradu u kome inače postoji velika potreba za radnom snagom zbog razvoja ali i iseljavanja velikog broja mladih.
Socijalna radnica i pedagoškinja našeg integracijskog tima su pomogle grupi naših klijenata, koji su prvi ostvarili pravo na rad da se prijave na Nacionalnu službu za zapošljavanje u Tutinu. Čim smo ih prijavili, savetnik NSZ je odmah naveo nekoliko predloga za zaposlenje koji odgovaraju iskustvu i kvalifikiacijama naših klijenata. Jedna od opcija za naše klijente je bila fabrika obuće u Tutinu.
Salema je godinu i po dana u Srbiji, a iz Irana je otišla zbog režima koji ženama nije omogućavao osnovna ljudska prava. Uz pomoć pravnika APC/CZA dobila je radnu dozvolu, oslobođena je od administrativnih taksi, i nju smo odmah odveli da poseti pomenutu fabriku. Uz prisustvo socijalnog radnika i prevodioca APC/CZA, poslovođa je izneo detalje o uslovima rada u fabrici obuće. Salema je bila zadovoljna ponuđenim uslovima i prihvatila je posao, a ubrzo je počela i da radi.
I pored toga što je u pitanju fizički naporan posao, Salema je izuzetno srećna što ima priliku da radi i da zarađuje, čime pruža sebi osećaj sigurnosti i mogućnost da planira svoju budućnost, koja sada zavisi i od nje, a ne samo od situacije u kojoj se našla zato što je izbeglica. Pored toga, fabrika se nalazi u blizini kampa, što je još jedna od pogodnosti koju Salema ceni.
Rad u fabrici obuće predstavlja za Salemu izuzetnu priliku da se socijalizuje sa svojim koleginicama, koje su uglavnom žene iz Srbije. Oslobodila se i počela da govori srpski mnogo više i bolje nego ranije i uspeva da vodi razgovore sa svojim koleginicama. Od njih saznaje mnoge detalje vezane za život u lokalnoj sredini, radi na stvaranju odnosa koji mogu da joj olakšaju proces integracije u sredinu u kojoj se nada da će ostati i graditi novi život. Mašta o tome da jednog dana kupi kuću u Tutinu i da ostane da živi u toj sredini u kojoj se oseća sve više i više prihvaćenom.
Socijalno-integracijski tim APC/CZA pruža tražiocima azila i izbeglicama podršku kroz savetovanje i obuke kako bi bolje razumeli kontekst i tržište rada u Srbiji, stekli profesionalno ponašanje na poslu i radne navike, zatim kako da razumeju pravni kontekst rada ali i kako da prepoznaju i prijave eventualnu eksploataciju ili zloupotrebe.
Uz pomoć naših pravnika staramo se da prava naših klijenata kao radnika budu ispoštovana kod poslodavaca, što izbeglicama daje posebnu sigurnost znajući da im je naša pravna i druga pomoć uvek dostupna.
Naše višegodišnje iskustvo u radu sa izbeglicama pokazuje da je uključivanje na tržište rada od presudne važnosti za osećaj pripadnosti, za uspostavljanje novih socijalnih veza i samopouzdanje samih izbeglica ali i da je zaposlenje glavno i polazno mesto u održivoj integraciji.